Jak przygotować się do sesji Noworodkowej

Posted on

To pytanie pojawia się najczęściej w waszych telefonach mailach i wiadomościach na Facebooku. Zwłaszcza rodzicom pierwszego dziecka spędza sen z powiek i wywołuje szybsze bicie serca. Dlatego też przygotowałam dla was porady odnośnie tego jak przygotować się na sesje noworodkową tak, aby przeżyć ją jako fajną przygodę i pamiątkę, a nie jako pogoń i stres.

1. Po narodzinach maluszka rodzice powinni poinformować Fotografa, że ich dzieciątko jest już na świecie, aby mogli ustalić konkretne terminy wykonania zdjęć noworodkowych. Nie chodzi tu o to, że musicie dzwonić jeszcze z porodówki, no chyba że chcecie. Dajcie sobie czas na oddech, zadbajcie o siebie o samopoczucie mamy taty i maleństwa i rodzeństwa. Ustalcie kwestie medyczne, wypis i położną środowiskową, a wtedy dzwońcie do mnie:) W pierwszej kolejności wasze zdrówko i spokój.

2. Sesje noworodkowe wykonuję maluszkom od urodzenia do 14 dnia życia. Im starsze maleństwo tym trudniejsze może być zrealizowanie sesji ze względu na to, że dzieciątko śpi coraz czujniej i mniej chętnie przyjmuje niektóre pozycje zbliżone do tych w brzuszku mamy.
Dlatego często zwracam uwagę ze na sesje warto zapisać się jeszcze przed narodzinami. Zapisuję was wtedy w okolicach przewidywanego terminu i trzymam dla was wolny termin lub dwa w okolicy tej Wielkiej Daty.
Nie oznacza to jednak że starszemu maluszkowi odmawiam wykonania sesji – absolutnie, warto uwiecznić maleństwo w absolutnie każdym wieku, jednak może się zdarzyć że nie będzie to już typowa sesja noworodkowa. Każdy taki przypadek omawiamy indywidualnie.

3. Doskonale zdaję sobie sprawę jak stresujące mogą być pierwsze wyprawy z waszym maleństwem. Zależy mi abyście czuli się komfortowo w trakcie wykonywania zdjęć i abyście byli spokojni o waszą pociechę. Im lepiej przygotowani tym mniej chaosu i nerwów wkradnie się do sesji.

dlatego przygotowałam wam małą check listę:

Dla rodziców i rodzeństwa:

 • czarne/białe koszulki najlepiej bez wzorów
 • ubranie na zmianę (w razie „wpadki” podczas pozowania)
 • przekąski w razie nagłego głodu
 • zabawka/ kolorowanka/ książeczka / inne zajecie dla starszego rodzeństwa

Zadbajcie o dłonie i paznokcie oraz włosy i makijaż . Zdjęcia będą dla Was pamiątką na całe życie i choć wiem że teraz to Maleństwo jest Waszym centrum wszechświata nie zapominajcie o sobie.

Dla Maluszka :

 • kocyk i pieluszkę tetrową, najlepiej nie prosto z prania tylko takie, które oczywiście są czyste, ale maja już zapach mamy mleka i dziecka
 • zapas pieluch około 5-6 sztuk .
 • zapasowe ubranko na dzidzi w razie wpadki.
 • mleko dla maluszka- jeśli karmione jest butelka lepiej zabrać jedną dwie porcje mleka więcej , w studio można podgrzać wodę na mleko.
 • wilgotne chusteczki
 • smoczek – nie wszystkie maluszki słodko śpią podczas zdjęć i czasem użycie smoczka staje się niezbędne do ułożenia naszego małego modela
 • Jeśli to możliwe nie smarujcie maleństwa kremami tuz przed sesją. Powłoka tworzona przez taki krem odbija mocniej światło z lampy.

4.Jeśli posiadacie własne rekwizyty, sentymentalne pamiątki, ubrania lub przedmioty związane z waszą pasją lub pracą i chcielibyście aby były one częścią stylizacji dajcie mi znać przed sesją abym mogła się przygotować, jako Mama z Pasją doskonale to rozumiem, na pewno uda nam się połączyć wszystko podczas zdjęć.

5. Kiedy już zjawicie się na sesji proszę o wdech i wydech! Odprężcie się. Jesteście w dobrych rękach. Pomogę Wam. Pokieruję Was tak żeby sesja przebiegła w spokojnej miłej atmosferze. Czy dzidzia będzie płakać? Możliwe. Jednak z mojej strony obiecuje Wam, że nie działam nigdy na siłę ani wbrew Wam. Słucham Waszych potrzeb, odpowiadam na Wasze obawy i przede wszystkim mam dla Was czas.

Nie będę Was poganiać, nie będę zabraniać wam bliskości z dzieckiem. Chcę żeby te chwile były dla Was pozytywnym doświadczeniem, a fotografie które wykonam przywodziły na myśl miłe wspomnienia.

Zaufajcie mi, a fotografie, które wykonamy będą cudowną pamiątką.